Dzień Ojca z książką. Dziesięciu niezapomnianych ojców z literatury
Z okazji Dnia Ojca przypominamy wyjątkowe postaci ojców, którzy zapisali się w pamięci czytelników – troskliwi, odważni, nieidealni, ale niezaprzeczalnie ważni.
W życiu wielu z nas to właśnie ojcowie byli pierwszymi przewodnikami po świecie literatury – tymi, którzy czytali na dobranoc, podsuwali ulubione książki z dzieciństwa, a potem rozmawiali o nich z powagą dorosłych.
W literaturze z kolei ojcostwo bywa synonimem odpowiedzialności, miłości, a także moralnych wyborów i wielkich poświęceń. Oto dziesiątka niezapomnianych ojców książkowych, których warto wspomnieć w tym szczególnym dniu:
Profesor Ignacy Borejko z cyklu "Jeżycjada" Małgorzaty Musierowicz (wyd. Akapit Press)
Erudyta, humanista, wielbiciel książek i filologii klasycznej. Ojciec czterech córek, który wychowuje je z miłością, łagodnością i intelektualnym wdziękiem. To jeden z najbardziej pozytywnych ojców polskiej literatury młodzieżowej – ciepły, dowcipny, obecny.

Eddard Stark z powieści „Gra o tron” George'a R.R. Martina (wyd. Zysk i S-ka)
Lord Winterfell i ojciec sześciorga dzieci. Uosabia zasady honoru i lojalności, ale jego moralna nieustępliwość okazuje się zgubna. Kochający ojciec, który zawsze stawiał dobro rodziny ponad polityczne układy – nawet jeśli oznaczało to osobistą ofiarę.

Atticus Finch z powieści "Zabić drozda" Harper Lee (wyd. Rebis)
Prawnik, wdowiec, ojciec Scout i Jema. Ikona literackiego ojcostwa – sprawiedliwy, cierpliwy i etycznie niezłomny. Jego wychowanie dzieci opiera się na rozmowie, empatii i osobistym przykładzie. Symbol integracji wartości rodzinnych z obywatelską postawą.

Król Lear, tytułowy bohater dramatu Williama Shakespeara (wyd. Bukowy Las)
Tragiczna postać ojca, który popełnia błąd, oceniając swoje córki po pozorach. Jego historia to poruszająca lekcja o miłości rodzicielskiej, dumie i upadku. Z wiekiem Lear staje się bardziej ojcem niż królem – ludzkim, słabym, szukającym przebaczenia.

Jacek Soplica / Ksiądz Robak z poematu Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz” (wyd. MG)
Ojciec tytułowego Tadeusza, który przez lata żyje w ukryciu jako zakonnik. Złożona postać – grzesznik i patriota – oddający życie za syna i ojczyznę. Ojcostwo staje się tu misją odkupienia, dowodem głębokiej przemiany i poświęcenia.

Ojciec z powieści „Droga” Cormaca McCarthy'ego (Wydawnictwo Literackie)
Bez imienia, bez przeszłości – ojciec prowadzący syna przez postapokaliptyczny świat. Symbol czystego, instynktownego ojcostwa: chronić, kochać, iść dalej. Ich relacja jest głęboko wzruszającą opowieścią o tym, jak ojciec może być całym światem.

Arthur Weasley z cyklu powieści o Harrym Potterze autorstwa J.K. Rowling (wyd. Media Rodzina)
Ojciec siedmiorga dzieci, w tym Rona, przyjaciela Harry’ego. Ekscentryczny, życzliwy i nieco roztargniony, ale pełen ciepła i akceptacji. Kocha mugolskie wynalazki, ale przede wszystkim rodzinę. Jego dom to oaza miłości i bezpieczeństwa.

Don Vito Corleone z powieści "Ojciec chrzestny" Mario Puzo (wyd. Albatros)
Ojciec Michaela, Sony’ego, Freda i Connie. Ojciec w cieniu władzy, ale też opiekun i mentor. Choć funkcjonuje w brutalnym świecie mafii, jego ojcostwo oparte jest na lojalności i bezwzględnej trosce o rodzinę. Jedna z najbardziej ambiwalentnych figur ojcowskich w literaturze.

Pan Bennet z powieści „Duma i uprzedzenie” Jane Austen (wyd. Bellona)
Ojciec pięciu córek, mąż nieznośnej Pani Bennet. Inteligentny i ironiczny, często wycofany z życia rodzinnego, ale w głębi duszy troskliwy i czujny obserwator. Zaskarbia sobie sympatię czytelnika dystansem i poczuciem humoru – zwłaszcza w świecie pełnym konwenansów.

Tom Kettle z powieści "Czas starego Boga" Sebastiana Barry'ego (wyd. ArtRage)
Emerytowany policjant, żyjący samotnie na irlandzkim wybrzeżu, mierzy się z cieniem utraconego ojcostwa. Tom nie jest ojcem obecnym – jest ojcem wspomnieniem, ojcem-skruchą. Jego relacja z przeszłością, żoną i córką, których już nie ma, staje się przejmującą medytacją o winie, pamięci i niespełnionej miłości rodzicielskiej. To portret ojca złamanego, ale wciąż pełnego czułości – jednego z najbardziej poruszających w literaturze najnowszej.

Dziś czytamy z myślą o ojcach
Każdy z nich inny – jeden idealista, drugi realista, jeszcze inny pełen wad. Ale wszyscy pokazują, że ojcostwo w literaturze to temat uniwersalny i emocjonalnie głęboki. W Dniu Ojca warto wrócić do ich historii – i może, wspólnie z tatą, podarować sobie chwilę dobrej lektury.